Založ si blog

Rast zdieľaných služieb ako vrchol ľadovca

Na Slovensku smeruje štvrtá alternatívna taxislužba. Z ostrej konkurenciu budú profitovať bežní ľudia.

Alternatívne taxislužby a služby zdieľanej jazdy sú medzi zákazníkmi na celom svete čoraz obľúbenejšie. Keďže má táto oblasť zaujíma ako zákazníka a aj z hľadiska investičného trhu, skúsil som sa pozrieť na to, ako sa darí hlavným hráčom v oblasti zdieľanej ekonomiky v strednej Európe.

Lídrom je Uber. Bolt však obsluhuje viac miest

Aj na Slovensku sa im darí expandovať do nových miest a oslovovať tak čoraz viac zákazníkov. A podobne ako v Českej republike, aj k nám smerujú ďalšie alternatívne taxislužby, čím sa počet hlavných hráčov zvýšil na štyri.

Slovensko je veľmi limitovaný trh, aspoň čo sa týka veľkosti. Existujú traja veľkí alternatívni prevádzkovatelia, a to americký Uber, estónsky Bolt a české Liftago.

Hoci neexistujú žiadne oficiálne údaje, Uber možno považovať za lídra v oblasti alternatívnych taxislužieb, podobne ako v Českej republike. Je to aj vzhľadom na skutočnosť, že konkurenčná služba Bolt je rozšírená vo väčšom počte miest ako Uber. Uber je však v Bratislave populárny, takže má šancu osloviť väčší počet klientov. Vychádza to okrem iného z predpokladu, že obyvatelia hlavného mesta sú otvorenejší používaniu aplikácií v mobilných telefónoch.

Mimo záujmu zákazníkov nezostáva ani tretí hráč, spoločnosť Liftago. Zameriava sa však skôr na prepravu zásielok pre firemnú klientelu než na poskytovanie klasických taxislužieb.

Hoci sú všetky uvedené spoločnosti už teraz široko rozšírené, ich trhová sila je diskutabilná. Ťažkosti pri analýze trhu alternatívnych taxislužieb spočívajú v tom, že Uber ani Bolt de facto neinformujú o tom, ako sa im na miestnom trhu skutočne darí. Vieme aspoň, aké je ich geografické pokrytie.

Kým Uber sa sústreďuje na Bratislavu, Bolt pôsobí okrem najväčších slovenských miest aj vo viacerých menších lokalitách, celkovo v 17 mestách. Zo zostrujúcej sa konkurencie nakoniec profituje zákazník, preto je rast cien týchto služieb v čase dvojcifernej inflácie skôr podpriemerný.

Na trh prichádza štvrtá alternatívna taxislužba

Slovenský a český rybník alternatívnych taxislužieb sa v blízkej budúcnosti rozšíri. Už čoskoro sa Slováci budú môcť odviezť taxíkom poľskej spoločnosti iTaxi, ktorá podľa Rzecpospolita zvažuje vstup na tieto dva ďalšie stredoeurópske trhy.

Spoločnosť Apple prekonala novú hranicu. Dnes má hodnotu 3 bilióny dolárov

12.07.2023

V posledný júnový deň sa spoločnosti Apple podarilo dosiahnuť trhovú kapitalizáciu 3 biliónov USD a zároveň sa stala prvou spoločnosťou v histórii, ktorá dokázala túto hranicu prekonať. Tento úspech si môže pripísať k udalosti z augusta 2020, keď ako prvá americká spoločnosť dosiahla aj trhovú kapitalizáciu v hodnote 2 biliónov USD. [...]

Čínske automobilky zvažujú investície do výrobného závodu v Európe. Great Wall Group a BYD, čoraz významnejší čínski výrobcovia elektromobilov

29.06.2023

V poslednej dobe sa stal čínsky trh synonymom úrodnej pôdy pre mnohé investície. Medzi nimi vynikajú najmä tie, ktoré sa zameriavajú na spoločnosti s elektrickými vozidlami. Čína po uvoľnení protipandemických opatrení zažila výrazný príliv nových investičných príležitostí, plánuje daňové úľavy a čínske spoločnosti zvažujú využiť súčasný [...]

Tik-Tok je pod rastúcim tlakom. Kto obsadí voľné miesto?

26.05.2023

Tiktok je platforma sociálnych médií patriaca pod spoločnosť ByteDance, ktorá sa so svojím revolučným formátom dokázala vypracovať na konkurenta sociálnych sietí, akými sú Meta s Facebookom a Instagramom. Tento rok zaznamená približne 11,6% nárast počtu užívateľov, čo je dvojnásobok v porovnaní so Snapchatom alebo Instagramom. Formát krátkych [...]

Biden, fiala

Biden prijal v Bielom dome českého premiéra Fialu

15.04.2024 22:25, aktualizované: 22:38

Politici by mali hovoriť o pokračujúcej ruskej agresii na Ukrajine či napätí na Blízkom východe.

Trump, súd

Trump sa ako prvý exprezident v dejinách USA postaví pred súd v trestnom konaní

15.04.2024 22:14

Proces v kauze údajného podplácania pornoherečky sa v New Yorku začal výberom poroty.

maryland, baltimore, most, fbi, loď

Tragický pád mosta v Baltimore vyšetruje FBI

15.04.2024 19:41

Vyšetrovatelia skúmajú najmä elektrický systém lode ale i to, či boli dodržané všetky federálne zákony.

zostreleny dron Sahid 136

Šahídy hučia všade rovnako. Odblokujú pomoc pre Izrael i Ukrajinu?

15.04.2024 16:54, aktualizované: 16:57

Úspech Izraela pri odrazení iránskeho útoku v noci na nedeľu upriamil pozornosť na zraniteľnosť Ukrajiny voči Rusku. Prečo to Iráncom nevyšlo? A aký vplyv to môže mať na agresiu, ktorej čelí Kyjev?

matusmahut

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 4669x
Priemerná čítanosť článkov: 934x

Autor blogu

Kategórie