Založ si blog

Rast zdieľaných služieb ako vrchol ľadovca

Na Slovensku smeruje štvrtá alternatívna taxislužba. Z ostrej konkurenciu budú profitovať bežní ľudia.

Alternatívne taxislužby a služby zdieľanej jazdy sú medzi zákazníkmi na celom svete čoraz obľúbenejšie. Keďže má táto oblasť zaujíma ako zákazníka a aj z hľadiska investičného trhu, skúsil som sa pozrieť na to, ako sa darí hlavným hráčom v oblasti zdieľanej ekonomiky v strednej Európe.

Lídrom je Uber. Bolt však obsluhuje viac miest

Aj na Slovensku sa im darí expandovať do nových miest a oslovovať tak čoraz viac zákazníkov. A podobne ako v Českej republike, aj k nám smerujú ďalšie alternatívne taxislužby, čím sa počet hlavných hráčov zvýšil na štyri.

Slovensko je veľmi limitovaný trh, aspoň čo sa týka veľkosti. Existujú traja veľkí alternatívni prevádzkovatelia, a to americký Uber, estónsky Bolt a české Liftago.

Hoci neexistujú žiadne oficiálne údaje, Uber možno považovať za lídra v oblasti alternatívnych taxislužieb, podobne ako v Českej republike. Je to aj vzhľadom na skutočnosť, že konkurenčná služba Bolt je rozšírená vo väčšom počte miest ako Uber. Uber je však v Bratislave populárny, takže má šancu osloviť väčší počet klientov. Vychádza to okrem iného z predpokladu, že obyvatelia hlavného mesta sú otvorenejší používaniu aplikácií v mobilných telefónoch.

Mimo záujmu zákazníkov nezostáva ani tretí hráč, spoločnosť Liftago. Zameriava sa však skôr na prepravu zásielok pre firemnú klientelu než na poskytovanie klasických taxislužieb.

Hoci sú všetky uvedené spoločnosti už teraz široko rozšírené, ich trhová sila je diskutabilná. Ťažkosti pri analýze trhu alternatívnych taxislužieb spočívajú v tom, že Uber ani Bolt de facto neinformujú o tom, ako sa im na miestnom trhu skutočne darí. Vieme aspoň, aké je ich geografické pokrytie.

Kým Uber sa sústreďuje na Bratislavu, Bolt pôsobí okrem najväčších slovenských miest aj vo viacerých menších lokalitách, celkovo v 17 mestách. Zo zostrujúcej sa konkurencie nakoniec profituje zákazník, preto je rast cien týchto služieb v čase dvojcifernej inflácie skôr podpriemerný.

Na trh prichádza štvrtá alternatívna taxislužba

Slovenský a český rybník alternatívnych taxislužieb sa v blízkej budúcnosti rozšíri. Už čoskoro sa Slováci budú môcť odviezť taxíkom poľskej spoločnosti iTaxi, ktorá podľa Rzecpospolita zvažuje vstup na tieto dva ďalšie stredoeurópske trhy.

Tik-Tok je pod rastúcim tlakom. Kto obsadí voľné miesto?

26.05.2023

Tiktok je platforma sociálnych médií patriaca pod spoločnosť ByteDance, ktorá sa so svojím revolučným formátom dokázala vypracovať na konkurenta sociálnych sietí, akými sú Meta s Facebookom a Instagramom. Tento rok zaznamená približne 11,6% nárast počtu užívateľov, čo je dvojnásobok v porovnaní so Snapchatom alebo Instagramom. Formát krátkych [...]

Ako sa Airbnb spamätalo z pandémie

31.03.2023

Ubytovacia platforma ukázala koncom 2022 výborné výsledky. V kombinácii s inováciami môžu jej akcie rásť. Pred pandémiou zažívala rýchly rast a úspech, no po zavedení cestovných obmedzení sa dostala do problémov. Online platforma Airbnb však nabrala druhý dych, čo sa prejavuje aj v oživení hodnoty jej akcií. Postupný návrat do obdobia rastu Spoločnosť [...]

nehoda

Octavia skončila na polovice. Pri tragickej nehode zomreli dvaja mladí ľudia

10.06.2023 11:38

Vozidlo prešlo do protismeru, kde narazil do Fordu. Následne ho odhodilo do stromu.

kolumbia

Kolumbijský zázrak: Štvorica súrodencov prežila v pralese 40 dní

10.06.2023 11:22

Deťom pomohlo prežiť to, že pochádzali z domorodej komunity. Stavali si improvizované prístrešky.

snem hlas puchov pellegrini

Dojatý Pellegrini upozorňuje na zdražovanie z luxusného pódia. V Púchove sa začal snem Hlasu

10.06.2023 11:03

Športovou halou sa ozývali slová, ako „prežívame, šetríme, od výplaty k výplaty, prepúšťanie či neistota z budúcnosti. Vinník je jasný – exkoalícia.

most, Sereď, uzávierka

Toto je možné iba na Slovensku! Seredčania zúria, že most uzavreli bez lávky

10.06.2023 11:00

Postavia nad uzavretým mostom v Seredi dočasné premostenie, kým nezačne výstavba nového? Radnica čaká na odpoveď.

matusmahut

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 2401x
Priemerná čítanosť článkov: 800x

Autor blogu

Kategórie